Kryptowaluty są obecne na rynku od stosunkowo długiego czasu. Obecnie stanowią istotny element rynku finansowego i stały się przedmiotem regulacji krajowych ustawodawców oraz m.in. organów Unii Europejskiej. To właśnie z tego względu trzeba mieć na uwadze, że obrót kryptowalutami podlega ciężarom podatkowym, a przez to konieczne jest z czasem rozliczenie się z zobowiązań. Jak to wygląda w praktyce? Kiedy należy rozliczyć się z handlu kryptowalutami i na jakich zasadach? Dowiedz się właśnie w tym artykule!
Klienci bardzo często zadają mi pytanie o to jak często należy rozliczać się kryptowalut. Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą czy spółkę i opiera się ona o obrót kryptowalutami, czyli np. świadczysz usługi w ramach walut wirtualnych w trybie P2P, to z podatku należy rozliczać się na bieżąco – miesięcznie lub kwartalnie. Rozliczenie roczne możliwe jest w przypadku, gdy wyłącznie kupujesz i sprzedajesz kryptowaluty z pominięciem wspomnianego świadczenia usług. Wtedy można rozliczać się na zyskach kapitałowych.
Niestety nie. Dochód liczony jest narastająco. Oznacza to, że wynik za grudzień to suma 12 miesięcy. Stanowi to świetne rozwiązanie, ponieważ gdy w jednym miesiącu masz dochód, a w drugim miesiącu stratę, to obie te wartości kompensują się. Taka zasada obowiązuje przez cały rok podatkowy.
Przy księgowości typowej dla P2P, tak jak wspomniałam w materiale dostępnym pod tym linkiem – warto korzystać z odpowiednio przygotowanego excela. Wielu klientów ma jednak wątpliwości związane z tym, co ma się w nim znaleźć. W zasadzie powinno być to kompletne zestawienie aktualnej sumy kosztów i przychodów. Jeśli zdecydujesz się skorzystać z Kryptoksiegowości, to na początku naszej współpracy prześlę Ci przygotowany przeze mnie plik, w którym będziesz umieszczać wszystkie zrealizowane transakcje. Automatycznie przeliczy on kursy dla Twoich kryptowalut. Ponadto excel wskaże Ci również bieżący stan magazynowy aktywów cyfrowych, które posiadasz. Wystarczy, że umieścisz w nim właściwe dane i będziesz je regularnie aktualizował.
W pliku należy dbać o systematyczne uzupełnianie kolejnych transakcji. Na podstawie informacji z excelu, zostanie ustalony wynik finansowy. Pozwoli to wyliczyć podatek, który będzie należało zapłacić. W przypadku kupowania i sprzedaży kryptowalut, liczba transakcji niejednokrotnie jest znaczna. Odpowiednie zestawienie pozwoli Ci jednak ograniczyć czas niezbędny na rejestrowanie operacji na kryptowalutach do absolutnego minimum. Wszystko jednak uzależnione jest od Twoich indywidualnych potrzeb bądź preferencji.
W takim wypadku proponuję, aby umówić się na spotkanie i doprecyzować wszelkie szczegóły. Regularnie otrzymuje podobne pytania od podmiotów, które obsługuję pod kątem kryptoksięgowości. Excel z wynikiem finansowym sprawdza się praktycznie u każdego, jednak z perspektywy handlu i obrotu kryptowalutami, w których zakres wchodzą omówione powyżej usługi – może pojawić się po Twojej stronie wiele pytań. Jeśli masz wątpliwości co do tego rozwiązania, skontaktuj się ze mną. Doradzę Ci w zakresie księgowania Twojej działalności. Ponadto zajmę się wszelkimi formalnościami. Zapraszam do kontaktu!
Autor: Marta Grzegorczyk