Obecnie jedną z preferowanych form prowadzenia działalności w branży walut wirtualnych stanowią kantory kryptowalutowe. Wynika to m.in. z rosnącego zainteresowania ich potencjałem finansowym. Wbrew pozorom założenie kryprokantoru wcale nie wiąże się z wieloma formalnościami. Istotny w tym zakresie będzie przede wszystkim wybór odpowiedniej formy prawnej i kodu PKD oraz złożenie kilku deklaracji wstępnych. Na co należy zwrócić szczególną uwagę przy zakładaniu kantoru krypto? Więcej informacji na ten temat znajdziesz w poniższym artykule.
Istnieją dwie możliwości pod kątem wyboru formy prawnej dla prowadzenia kantoru kryptowalutowego. Pierwszą opcją jest rozpoczęcie działalności gospodarczej. Nie musisz martwić się żadnymi formalnościami przy procesie jej rejestracji – nasz zespół księgowy wszystkim się zajmie. Drugim rozwiązaniem jest założenie spółki z o.o. Możesz ją otworzyć na dwa sposoby: poprzez sporządzenie aktu notarialnego u notariusza lub za pośrednictwem systemu teleinformatycznego S24. Dzięki wykorzystaniu tzw. szybkiej ścieżki możesz zarejestrować spółkę całkowicie zdalnie. W naszym przypadku realizacja takiej usługi wynosi około jeden dzień roboczy.
W dalszej kolejności konieczne będzie przygotowanie potrzebnej dokumentacji oraz przedłożenie wniosku organom sądowym. Tutaj również do czasu oczekiwania należy doliczyć kilka dni. Co do zasady proces ten ma trwać jedynie 24h. Jednak w praktyce jest o wiele dłuższy. Ostatecznie po upływie 3 dni Twoja spółka będzie widniała w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS).
Zasadniczo naszym klientom polecamy skorzystanie z kodu PKD, który dotyczy oprogramowania i działalności informatycznej. Nie mniej jednak kwestia ta uzależniona jest od indywidualnych potrzeb Twojego biznesu. Z tego powodu podczas naszych konsultacji razem dobierzemy PKD dla Twojej firmy.
W przypadku, gdy Twoja spółka widnieje już w KRS, w dalszej kolejności musisz złożyć kilka deklaracji wstępnych. Jednym z tych dokumentów jest wpis do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR), który należy zrealizować w ciągu 14 dni. Przed zmianą przepisów czas ten wynosił 7 dni. Dodatkowo konieczne będzie przedstawienie danych uzupełniających w formie deklaracji NIP-8, w której podajesz informacje dotyczące adresu prowadzenia działalności czy numerów rachunków bankowych. Na złożenie tej deklaracji masz 21 dni od momentu wpisu do KRS lub 7 dni, jeśli podlegasz ubezpieczeniu społecznemu. Nie zapomnij również o złożeniu deklaracji PCC, czyli podatku od wniesionego kapitału zakładowego w wysokości 0,5%. Podatek od czynności cywilnoprawnych musi zostać uregulowany w ciągu 14 dni. Ponadto koniecznie będzie także przygotowanie po Twojej stronie niezbędnych dokumentów dla biura księgowego, takich jak formularz UPL-1, który upoważnia do wysyłki deklaracji podatkowych w imieniu klientów, oraz formularz PEL-K, jeśli chodzi o sprawy związane z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).
Wbrew powszechnie panującej opinii rejestracja kryptokantoru wcale nie jest aż tak skomplikowana. Jednak kwestię tę w głównej mierze determinuje charakter prowadzonej przez Ciebie działalności przy kryptowalutach. Wobec tego, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości w tym zakresie – skontaktuj się ze mną. Umówimy spotkanie, a ja postaram się udzielić Ci odpowiedzi na Twoje pytania. Ponadto zajmę się wszelkimi formalnościami w Twoim imieniu. Zapraszam do kontaktu.
Autor: Marta Grzegorczyk