Zapłata w kryptowalutach

20 lipca 2022
/ Marta Grzegorczyk

Kryptowaluty powoli zmieniają zasady funkcjonowania systemu finansowego. Kiedyś były jedynie ciekawostką, a obecnie przeplatają się z innymi branżami. Coraz częściej zamiast przelewu na konto, pracownicy m.in. w branży IT mogą odebierać wynagrodzenie w kryptowalutach. Niejednokrotnie pracodawcy decydują się również na bonusy i benefity w formie tokenów. Kiedy w Polsce faktycznie można otrzymać taką wypłatę? W jaki sposób rozliczyć się z wynagrodzenia wypłaconego w aktywach cyfrowych? Dowiedz się właśnie w tym artykule!

 

 

Czy w Polsce można wypłacić wynagrodzenie w kryptowalutach?

 

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wypłata wynagrodzenia była wykonywana w kryptowalutach. W tym zakresie należy zwrócić uwagę na art. 86 Kodeksu pracy §2. Wedle jego treści wypłata wynagrodzenia możliwa jest w formie pieniężnej, a w innej formie pozostaje zgodna z prawem, jeśli przewidują to przepisy prawa pracy. Dodatkowo koniecznie należy wskazać także art. 8a ust. 5 o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Na jego podstawie wynagrodzenia w wysokości minimalnej stawki godzinowej również dokonuje się w formie pieniężnej. W praktyce możesz otrzymać zapłatę za swoją pracę w kryptowalutach, jeśli wykonujesz obowiązki na podstawie zlecenia, umowy o dzieło bądź fakturujesz w ramach działalności gospodarczej. Natomiast jeśli chodzi o umowę o pracę – w krypto może zostać wypłacone wszystko ponad wysokość wspomnianej minimalnej stawki godzinowej.

 

Jak rozliczyć zapłatę w kryptowalutach?

 

Najprościej będzie omówić tą kwestię na przykładzie.W tym zakresie załóżmy, że mamy do czynienia z programistą, który wystawił fakturę na 100 tys. PLN spółce zagranicznej. Nie występuje więc w tej sytuacji VAT. W zamian otrzymuje płatność dokonaną w kryptowalutach. Kiedy programista zapłaci podatek? Tradycyjnie przy P2P obowiązek podatkowy powstałby w chwili przewalutowania kryptowalut na FIAT. W odróżnieniu od standardowych rozliczeń przy handlu kryptowalutami – wynagrodzenie należy płacić na bieżąco do 20. dnia następnego miesiąca i występuje tzw. podatek dochodowy od wykonanej usługi. 

 

Czy przy wynagrodzeniu w kryptowalutach występuje podwójne opodatkowanie?

 

Przy sprzedaży kryptowalut nie wystąpi podwójne opodatkowanie. W tej kwestii jeśli nie doszło do zmian kursowych, a Ty wymieniasz wynagrodzenie w kryptowalucie na FIATy, to  posiadasz 100 tys. przychodu od sprzedanych aktywów cyfrowych i równocześnie 100 tys. kosztów. Wartość Twojej wystawionej faktury jest wartością Twojego nabycia kryptowalut. Oznacza to, że dochodzi do zerowego opodatkowania w zakresie zysków kapitałowych. Tutaj warto jednak wspomnieć, że jeśli wartość kursu kryptowaluty będzie się zwiększała to wtedy trzeba będzie zapłacić drobny podatek od różnicy pomiędzy sprzedażą i zakupem. Takie zobowiązania jest rozliczane na podstawie PIT-38 do końca kwietnia kolejnego roku.

 

Masz wątpliwości co do rozliczenia wypłaty w kryptowalutach?

 

Wynagrodzenia wypłacane w krypto to stosunkowo nowa praktyka. Wcześniej pracodawcy i kontrahenci traktowali je jako dodatek lub benefit. Obecnie z kolei coraz częściej stanowią one nawet całość wypłaty. Jeśli otrzymujesz takie wynagrodzenie lub też sam jesteś pracodawcą i zastanawiasz się nad wdrożeniem takiego rozwiązania – skontaktuj się ze mną. Postaram się doradzić Ci przy księgowaniu wynagrodzeń w kryptowalutach, a także doradzę Ci w kwestii formalności. Zapraszam do kontaktu!

Autor: Marta Grzegorczyk